Площадь Конституции, 1
город Харьков, 61003
Відповідно до ст. 53ГК України фізична особа-підприємець може ініціювати процедуру власного банкрутства.
Така процедура врегульована Кодексом України з процедур банкрутства (далі – Кодекс).
Фізична особа, яка неспроможна задовольнити вимоги кредиторів, пов'язані із здійсненням нею підприємницької діяльності, може бути визнана банкрутом у порядку, встановленому законом.
Боржник може подати заяву про неплатоспроможність якщо:
Боржнику відразу доведеться сплатити судовий збір в розмірі 10 прожиткових мінімумів (1921 х 10 = 19 210 гривень) і три місячних винагороди арбітражному керуючому, який керуватиме реструктуризацією боргу. Воно становить п'ять прожиткових мінімумів за місяць. Разом: тисяча дев'ятсот двадцять одна х 5 х 3 = 28 815 гривень.
В цілому відкриття справи про банкрутство обійдеться боржнику в 38 420 гривень.
Положеннями Кодексу (ст. 115) визначаються основні умови, при яких боржник може звернутися із заявою про власне банкрутство:
Відповідно до Кодексу України з процедур банкротства заяву до Господарського суду про відкриття провадження у справі про банкрутство можуть подати кредитор або боржник у письмовій формі.
Заява про банкрутство фізичної особи заповнюють за встановленою формою. У шапці вказують найменування суду, далі - ПІБ, дату народження, паспортні дані, місце проживання та адреса реєстрації, телефон для зв'язку з кандидатом у банкрути. Заява повинна містити відомості про загальну суму заборгованості. Якщо заявник не згоден з тією сумою, яку ставлять кредитори, він повинен вказати тільки незаперечний борг. Окремо прописуються борги по погашенню обов'язкових платежів і по відшкодуванню шкоди життю і здоров'ю (якщо такі є). Потім громадянин перераховує причини, які призвели до погіршення фінансового стану. Відзначає наявність позовних вимог, виконавчих проваджень або інших документів, відповідно до яких відбувається списання грошей з рахунків. Наступний пункт - наявність майна і банківських рахунків, в тому числі за межами України.. При подачі заяви громадянин оплачує держмито і прикладає квитанцію про оплату.
До заяви боржника про відкриття провадження у справі про банкрутство додаються:
Боржник зобов’язаний у місячний строк звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі у разі, якщо задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов’язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності).
У книзі четвертої Кодексу не розмежовується процедура відновлення платоспроможності фізичних осіб і фізичних осіб - підприємців. Але передбачені дві процедури для інституту банкрутства фізичних осіб:
Після прийому заяви буде призначено перше підготовче засідання і в разі прийняття рішення про відкриття провадження - призначений керуючий реструктуризацією боргу і введений на 120 днів мораторій на задоволення вимог кредиторів. Під час мораторію виконання боржником грошових зобов'язань припиняється, а податковий борг боржника за три роки списується як безнадійний. Однак існують винятки, що стосуються сплати аліментів та відшкодування шкоди здоров'ю або життю.
Наступний етап - реструктуризація. Боржник самостійно складає план реструктуризації із зазначенням кредиторів і сум заборгованості перед ними, а також майна, за рахунок якого буде погашений борг. Особливу увагу на цьому етапі слід приділити фізичним особам - підприємцям, оскільки право на реструктуризацію не є абсолютним. У план реструктуризації не можуть бути внесені борги зі сплати аліментів; відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, а також борги зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування. План реструктуризації боргів фізичної особи може бути затверджений судом тільки після повної сплати заборгованості за вищенаведеними платежами.
Останній етап банкрутства - це перехід до процедури погашення боржником боргів. У даній процедурі призначається керуючий реалізацією майна, який проводить інвентаризацію майна боржника і становить ліквідаційної маси. В ліквідаційну масу входить все майно боржника; майно, отримане під час процедури банкрутства, і майно боржника, яке є часткою в спільному майні.
В ліквідаційну масу не входить житло, що є єдиним місцем проживання особи та її сім'ї, яка не є предметом забезпечення (квартира площею не більше 60 кв.м. і будинок площею до 120 кв.м.).
Борги погашаються за черговістю. В першу чергу - аліменти; відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, а також сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування; в другу чергу - податки, вимоги кредиторів; в третю - штрафи і пеня.
Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу визначено, що протягом п'яти років з дня введення в дію Кодексу, заборгованість фізичної особи, що виникла по кредиту в іноземній валюті, забезпеченого іпотекою квартири або житлового будинку, які є єдиним місцем проживання сім'ї боржника, реструктурується за процедурою неплатоспроможності фізичної особи відповідно до плану реструктуризації з урахуванням особливостей, встановлених цим Кодексом.
Юрист, адвокат Харьков - юридические услуги по Украине: уголовные дела, ДТП, кредиты, пенсия, наследство, недвижимость.